mySTMC

Faculty and Staff

Directory

Joe Adams

Mr Joe Adams

Vice-Principal, Grades 11-12

Courses:

Science 9

Extracurricular:

Football

Send an email

Ext. 2105

Joanna Arcari

Ms Joanna Arcari

Courses:

French 8-10

Frank Ashley

Mr Frank Ashley

Courses:

PHE 9, Fitness 10-12, English 8

Extracurricular:

Rugby

Send an email

Ext. 2405

Rose Astorino

Mrs Rose Astorino

French Department Co-Head | ON LEAVE

Courses:

French 8-10

Extracurricular:

Walkathon
Quebec Trip

Send an email

Ext. 2400

Andy Barron

Mr Andy Barron

Courses:

Mathematics 11-12, Calculus 12

Send an email

Ext. 2401

GT Bassett

Br GT Bassett

Loretta Bilawey

Ms Loretta Bilawey

Courses:

French 8, 11

Send an email

Ext. 2403

Dawn Borthistle

Ms Dawn Borthistle

Learning Assistance

James Borthistle

Mr James Borthistle

Athletic Director

Courses:

Mathematics 10-11

Send an email

Ext. 2106

Glyn Bough

Mr Glyn Bough

Courses:

Mechanical Engineering, Design Engineering

Jamie Bough

Ms Jamie Bough

Courses:

Social Studies 11-12, English 8, 12

Hank Bouwman

Mr Hank Bouwman

Academic Counsellor

Courses:

Religion 11-12

Send an email

Ext. 2119

Winston Brown

Mr Winston Brown

Courses:

English 9, 10, 12, Media Arts 11-12

Ramil Bulaoro

Mr Ramil Bulaoro

Maintenance Assistant

Erica Cameron

Ms Erica Cameron

Mathematics Department Head

Courses:

Mathematics 9, 11, 12

Paola Caravaggio

Mrs Paola Caravaggio

Courses:

Learning Assistance

Owen Cassidy

Br Owen Cassidy

Mitchel Cavallarin

Mr Mitchel Cavallarin

Courses:

Science 9, Mathematics 8, Pre-Calculus 11

Evelyne Chialoh

Ms Evelyne Chialoh

Courses:

Learning Assistance

Natasha Chinnapen

Ms Natasha Chinnapen

Learning Assistance

Send an email

Ext. 2125

Brent Christensen

Mr Brent Christensen

Director of Development & Community Relations

Send an email

Ext. 2131

Maria Cirillo

Mrs Maria Cirillo

Secretary/Registrar

Send an email

Ext. 2100

Ursula Codd

Ms Ursula Codd

Courses:

Art 8-10, Yearbook 10-12, Architectural Design 10-12, Graphic Design 11-12

Send an email

Ext. 2417

Nermine Codron

Ms Nermine Codron

Courses:

Learning Assistance

Jessika Cordeiro

Ms Jessika Cordeiro

Courses:

Learning Assistance

Richard Coulombe

Mr Richard Coulombe

Courses:

Religion 8, French 9, 12

Send an email

Ext. 2406

Shubham Da Costa

Mr Shubham Da Costa

Accounts Assistant

Donné Davidson

Ms Donné Davidson

Courses:

Learning Assistance

Dave Dawson

Mr Dave Dawson

Courses:

Science 10, Biology 11

Extracurricular:

Summer Program

Send an email

Ext. 2416

Patricia De Lazzari

Mrs Patricia De Lazzari

Personal Counsellor

Send an email

Ext. 2114

Steve De Lazzari

Mr Steve De Lazzari

Personal Counsellor

Courses:

Economics 12, Psychology 12

Extracurricular:

Football – Head Coach

Send an email

Ext. 2118

Yvonne DeWith

Mrs Yvonne DeWith

Learning Commons / Career Education Department Head

Dianne Doyle

Ms Dianne Doyle

President

Send an email

Ext. 2102

Fiona Doyle

Ms Fiona Doyle

Courses:

Learning Assistance

Marian Eugine

Ms Marian Eugine

Courses:

Learning Assistance

Ray Faoro

Mr Ray Faoro

Courses:

Band 8-12, Jazz Band 8-12

Jen Farano

Ms Jen Farano

English Department Co-Head

Courses:

English 11, PHE & Health 10

Send an email

Ext. 2434

Danielle Faris

Ms Danielle Faris

Personal Counsellor

Send an email

Ext. 2114

John Freire

Mr John Freire

Courses:

Learning Assistance

Extracurricular:

Gr. 8 Football Head Coach
Track and Field
Golf

Stephen Garland

Mr Stephen Garland

Principal

Courses:

Religion 8

Send an email

Ext. 2103

Darrell Hall

Mr Darrell Hall

Courses:

Religion 10, 12

Send an email

Ext. 2407

Brandon Harder

Mr Brandon Harder

Courses:

Science 9, Math 9, 10, 12

Domingo Iquin

Mr Domingo Iquin

Maintenance Assistant

Caitlin Jensen

Ms Caitlin Jensen

Administrative Assistant

Send an email

Ext. 2128

Ben Johnston

Mr Ben Johnston

Courses:

French 10, Religion 8, Science 8

Extracurricular:

Basketball – Gr. 8 Head Coach

Send an email

Ext. 2447

Rebecca Lang

Ms Rebecca Lang

Courses:

Religion 9-10, PHE 9

Send an email

Ext. 2412

Cassie Lauang

Ms Cassie Lauang

Director of Student Life

Courses:

English 8, Socials 10

Send an email

Ext. 2126

Danielle LeChasseur

Ms Danielle LeChasseur

Courses:

English 10-11

Johnson Lui

Mr Johnson Lui

Choir Director

Courses:

Choir 8-12

Send an email

Ext. 2116

Kelly MacDonald

Ms Kelly MacDonald

Learning Assistance

David Mattiazzo

Mr David Mattiazzo

Director of Campus Ministry

Courses:

Religion 9-10

Send an email

Ext. 2127

Kate McCall

Ms Kate McCall

Courses:

Mathematics 8-9, Science 8

Emily McClary

Ms Emily McClary

Learning Assistance Department Head

Courses:

Learning Assistance

Darren McCormick

Mr Darren McCormick

Courses:

Socials 10, Social Justice 12, Genocide Studies 12

Archel Mesa

Mr Archel Mesa

IT Technologist

Aaron Mitchell

Mr Aaron Mitchell

Physical & Health Education Department Head

Courses:

Leadership 12
PHE 8, 9, 10

Send an email

Ext. 2411

Joe Muise

Mr Joe Muise

Courses:

Earth Sci 11, Science 9, Physics 11-12

Extracurricular:

Ultimate – Head Coach

Send an email

Ext. 2415

Ken Olson

Mr Ken Olson

Director of IT

Extracurricular:

Coding Club, eGames Club

Send an email

Ext. 2117

Danielle Paloposki

Ms Danielle Paloposki

Director of Teaching and Learning

Courses:

Science 8, Sports Therapy 11, Biology 12

Extracurricular:

Volleyball – Head Coach

Send an email

Ext. 2413

Helen Pan

Ms Helen Pan

Courses:

Learning Assistance

No picture available

Mr Carl Polych

Maintenance Supervisor

Send an email

Ext. 2431

Jared Power

Mr Jared Power

Courses:

French 8, Religion 11

Extracurricular:

Football – Varsity Head Coach

Send an email

Ext. 2418

Joseph Power

Mr Joseph Power

Courses:

Mathematics 8-10

Extracurricular:

Basketball – Assistant Coach

Send an email

Ext. 2435

Karryn Ransom

Ms Karryn Ransom

French Department Co-Head

Courses:

French 10-11

Send an email

Ext. 2422

Alice Roder

Mrs Alice Roder

Executive Assistant

Send an email

Ext. 2133

Adelea Rodrigues

Ms Adelea Rodrigues

Courses:

English 9

Send an email

Ext. 2419

Dave Ruzycki

Mr Dave Ruzycki

Courses:

Social 8

Send an email

Ext. 2432

Ethan Shoemaker

Mr Ethan Shoemaker

Vice Principal, Grades 8-10 / Applied Skills & Fine Arts Department Head

Send an email

Ext. 2104

Susan Silveira

Mrs Susan Silveira

Director of Business Operations

Send an email

Ext. 2112

Maggie Soares

Ms Maggie Soares

Social Studies Co-Department Head

Courses:

Geography 12, PHE 8, 10

Send an email

Ext. 2454

John Spanjers

Mr John Spanjers

Academic Counsellor

Courses:

Socials 9

Send an email

Ext. 2115

Carrie Sproviero

Ms Carrie Sproviero

Courses:

Learning Assistance

KC Steele

Mr KC Steele

Vice-Principal | ON LEAVE

Courses:

Math 8

Send an email

Ext. 2104

Barbara Stepkowski

Ms Barbara Stepkowski

Courses:

Drama 8-12

Extracurricular:

Theatre Production

Send an email

Ext. 2452

Zoli Szlivka

Mr Zoli Szlivka

English Department Co-Head

Courses:

English 8, 10, 12

Send an email

Ext. 2450

Carmela Taylor

Ms Carmela Taylor

Courses:

Learning Assistance

Joe Thierman

Mr Joe Thierman

ON LEAVE

Courses:

Science 9, Physics 11

Send an email

Ext. 2423

Chris Toth

Mr Chris Toth

Science Department Head

Courses:

Science 10, Chemistry 11-12

Send an email

Ext. 2424

Jason Wong

Mr Jason Wong

Communications Manager

Extracurricular:

Basketball – Assistant Coach

Send an email

Ext. 2101

Carlo Zavarise

Mr Carlo Zavarise

Social Studies Co-Department Head

Courses:

Socials 10, Economics 12, History 12, Law 12

Extracurricular:

Soccer – Head Coach

Send an email

Ext. 2426

Mark Zielonko

Mr Mark Zielonko

Courses:

ADST-IT 8-9, CompSci 11-12, Robotics 10-11

Dominic Zimmermann

Mr Dominic Zimmermann

Director of Alumni Relations / Religion Department Head

Courses:

English 8, Religion 9

Send an email

Ext. 2439